Dalgalanan Türk Bayrağı | 100 NUMARALI ADAM

OKULUMDAN BEKLEDİKLERİM

     Bence her okul tüm öğrencilerini ciddiye almalı. Her öğrencinin kendine göre çok başarılı olduğu bir sürü konu var. Herkes sadece derslerinde başarılı değil tabi ki derslerinde de başarılı ve aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri ve aynı zamanda bilimsel projeler yürüten bir çok arkadaşım var. Hepsi ile yakından konuşuyor ve yaptıkları projelerine elimden geldiği kadar destek veriyorum.

      Sizlere benim yapmak istediklerim ve okulumdan beklentilerime ve bizleri ne kadar dinledikleri konusunda biraz bilgi vermek istiyorum. Bireysel olarak üzerinde çalıştığım üç projemi de okuluma sundum aslında bireysel değil takım olarak çalışmak istiyordum. Parasal olarak projelerime zaten finansman bulmuş ve çok yol kat etmiştim ki araya pandemi dönemi girdi aslında okulda devam etmek mümkündü fakat ne ciddiye aldılar nede bu konu hakkında konuştular. Yapmak istediklerim zaten EBA portfolyomda tarih ve saati saatine kayıtlı hatta öğretmenlerime attığım mesajlar kayıtlı. Aslında çok büyük şeyler yapılabilecekken hiç üzerinde bile durulmadı. Şimdi görüyorum ki iyi ki de durulmamış. Benim başlayıp yaptığım nerede ise sonuna geldiğim hatta finansmanını bile kendim bulduğum hatta ulusrararası derecelere girebilecek başarılara imza atacak bu çalışmalara değil destek vermek dinleme hatta bilgilenme isteği bile duymadılar. Bence her ortaokul her öğrencisini dinlemeli hatta size diyebilirimki HAMDULLAH SUPHİ TANRIÖVER ilkokulum bizi öyle hazırşayıp bizleri ortaokula gönderdiki bizler artık ne istediğimizi ne yapacağımızı biliyorduk. Önemli olan bizleri bu seviyeden alıp farklı yerlere taşıması gerekirken ne bir projemizle nede fikrimizle ilgilenecek birilerini görebildik. 

        Tabi ki çok üzülmüyorum elimde öyle proje var ki kendi içinde en az beş proje daha çıkartır. Bunu dinlemeyen hatta hadi kızım sen bizi uğraştırma git evinde projelerini yap modunda olanlar gün geldiğinde neleri kaçırdıklarını çok iyi anlayacaklar. İlkokulumda bizlere ben değil biz olmayı bireysel değil takım çalışmayı öğrettiler hep böylede yaptık. Şimdi artık ortaokul bitti çok verimli geçmeyen bir süreci tamamladım. Yapmak istediklerimin hatta yapabildiklerimin belkide yüzde beşini bile yapamadım. Kendi hallerinde öğrencilere katkı sağlayacaklarına hiç bir vizyonu hedefi olmayan eğitimciler çoğu öğrenciyi üzse kırsada bizler öyle kolay kolay pes edcek bir yapıya sahip değiliz. Yazdıklarım ve yazacaklarım hepsi belge bilgi ve kayıtlara dayalı şeyler öyle kayıtsız bilgisiz ve kafadan atmaca şeyler değiller. İsteyen istediği zaman tüm belgeleri ile kendilerine sunarım/sunacağım. Hatta bir rapor halinde MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA kısa zamanda yollayacağım. Yapmış olduğum projelerin başında EBA ve UZAKTAN eğitim konusu varki bu bu günlerde çok konuşulan bir konu. Ben bildiğiniz gibi bu konuda yaklaşık 4. sınıftan beri uzaktan eğitim üzerine çalışıyorum. hem derslerimi yapıyorum hemde neler yapılabilir bunlar hakkında çalışmalar yapıyorum. EBA gerçekten çok müthiş bir portal fakat öncelikle Bakanlığın Okulları Kontrol altına alması gerekiyor çünkü Bakanlığın şu an okullar üzerinde hiç bir yaptırımı yok ve dışarıdan gözüktüğü gibi değil. Tabi ki okul yöneticileri özellikle kendi okulum için söylüyorum bu durumda neler yaptıkları ve neler yapmadıkları konusunda araştırılmalı. Tekrar projeler kısmına dönersek karşısındaki öğrencileri ve velileri küçümseyen ve hatta yapmak istediklerini yapmalarını engelleyen hatta görevini yapmayan, bir öğrenciyi üzen, okuma ve çalışma konusunda onlara yol gösterecekken okul olarak onları okuldan soğutan bir tutum bence çok kötü. Bilimsel olarak dört kişilik bir ailede üç sene boyunca ev içinde tükettiğimiz ve çöpe gidecek her şeyi ayrıştırarak bir kesme şekerin bile hesabını verebilecek kadar ilerleme gösterbim.

       Üç sene boyunca neler tükettik ve ne kadar tükettik ne kadar çöp ürettik ve bu çöpleri ayrıştırarak neler yaptık bunların kayıtlarını tuttum. Kızım senin işin gücün yokmu modundaki yöneticilere inat olarak şimdi yayınlama zamanı geldi. araştırma konusu geri dönüşüm enerji tasarufu bunların yan aşamaları ki bunlar zaten fatura ve belgelerle kanıtlara dayalı veriler. Peki bu çöpler ne oldu. Üç sene öncesine ait olanlar paraya çevirdim ve kitap alarak köy okullarına yolladım ki bunlar kayıt altında kime ne gönderdiğim kaç tane hepsi var. Kitap çekilişleri için kitaplar aldım ve bunları hep not aldım. Bu saydıklarımı bireysel yaptım eğer okul bazında yapılmış olsaydı onbinlece kitap çöpten kazanılmış olacaktı. Şimdi projelerimde ikinci aşamaya geçtim artık çöpten ham madde üretmeye başladım evet evet çöpten yeni şeyler üretmeye geçtim. Dedim ya proje içinde bir sürü proje çıkartabiliriz. 

        Peki bu yaptıklarımdan okulumun haberi var mı? yok.

BU YAZI DAHA ÇOK UZUN VAKİT BULDUKÇA EKLEYECEĞİM 09 Haziran 2021Twitter Facebook Google Plus Instagram Email    

   
Eğitim/öğretime katkı amaçlı açtığım sitem hiçbir ticari beklenti içinde değildir ve kesinlikle parasal yardım kabul etmez.
Başa Dön